Industry 4.0 Vs. COVID-19

COVID-19 pandemija paveikė ekonominę veiklą beveik visame pasaulyje. Įvairios gamyklos ir sandėliai yra priversti užsidaryti, kad apsaugotų savo darbuotojus. Ar labiau automatizuota darbo jėga galėjo palengvinti COVID-19 padarytą ekonominę žalą? Tarptautinė robotikos federacija pranešė, kad 2019 m. robotų kaina sumažėjo ir toliau mažėja, o tai leidžia plačiai juos pritaikyti. Pietų Korėjoje 100-ui darbuotojų tenka 7 robotai, o kas 3-ias įdiegtas robotas yra Kinijoje. 2019 metais Oxford Economics ataskaita prognozavo, kad iki 2030 metų vien Kinijoje bus automatizuota 12.5 mln. darbo vietų gamybos pramonėje. Po COVID-19 pandemijos gali būti dar daugiau.

Prieš prasidedant pandemijai, bauginančios ir nerimą keliančios antraštės iškarto pagilino prognozes, kad bus prarasta daug darbo vietų. Dabar kai yra prarandama daugybė darbo vietų kyla klausimas kaip pramonės automatizavimas gali paspartinti atsigavimą ir apsaugoti mus nuo ateities pandemijų?

Pasaulio ekonomikos forumas (WEF) įvertino, kad atsirandančios profesijos dėl automatizavimo 2020-2022 m. galėtų sudaryti 6.1 mln. darbo vietų pasaulyje. Mes dar nežinome, kaip COVID-19 paveiks ilgalaikį užimtumą, tačiau galima drąsiai manyti, kad automatizavimas paspartės ten, kur žmonės ir vartotojai bus saugesni.

Logistikos automatizavimas apsaugo sandėlininkus ir kurjerius. Robotai nuolat valantys ligonines saugo sveikatos darbuotojus. Skaitmeniniai mokėjimai užkerta kelią keistis grynaisiais pinigais, tai svarbu, tiems kurie dirba mažmeninėje prekyboje.

Dar vasario pabaigoje vien Kinija Danijoje įsigijo 2000 robotų, kurie naudodami ultravioletinę šviesą gali autonomiškai dezinfekuoti ir naikinti virusus ir bakterijas, veiksmingai ribodami koronavirusų plitimą ir apribodami ligoninės personalo užsikrėtimo galimybę.

Amazon Vašingtone turėjo dalinai automatizuotą siuntų rūšiavimo centrą. Prasidėjus COVID-19 pandemijai atsirado poreikis didesnei automatizacijai, kuri užtikrina didesnį darbuotojų ir klientų saugumą, maksimaliai eliminuodami galimų kontaktų skaičių.

Viešoje erdvėje galime pamatyti daugybę pranešimų, jog įmonės, kurios buvo investavusios į robotizuotą ir pilnai automatizuotą gamybą, gali tęsti savo veiklą nerizikuodami savo darbuotojų saugumu. COVID-19 sukelta krizė atskleidė dar didesnę pramonės automatizavimo naudą.